Zapis dogodkov – leto 2015

Seznam dogodkov:

Zaključno srečanje, 16. maj

Srečanje smo organizirali v bivši karavli v Solkanu, dne 16.maja 2015. Program smo oblikovale članice in člani, prikazal je aktivnosti, ki se jim v društvu posvečamo za ohranjanje zdravja, dopolnile so ga članice Šole zdravja.

Za veselo vzdušje je dodatno poskrbel ansambel BeEsAs. Zaigrala nam je tudi Norma. Srečanje smo izkoristili za »otvoritev novega bazena«.

Našemu vabilu so se prijazno odzvali: predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije ga. Duša Hlade Zore, predstavniki Društva za srce in ožilje, Krajevne skupnosti Solkan, Kulturnega društva Osek in urednica revije Sončnica. V prijetnem druženju je čas hitro mineval.

Po zapisu Silve Tišma in Eme Otrin,
fotografije Norma Bizjak

Brkini – 25. maj

Vijuganje ob veliki vodi – potep ob reki Reki.
Na nekdanji »Dan mladosti« smo se odpravili na potep po Brkinih. Ogledali smo si Ilirsko Bistrico, mesto dveh rek, Sušca in Bistrice. Bistrica je vedno polna vode, Sušca pa se presuši, a na dan našega obiska sta bila oba izvira polna vode. Stari del mesta ima zanimivo arhitekturo, hiše stojijo ob vodi, balkoni in mostovi nad njo. To je mesto mlinov in žag, na žalost zapuščeni propadajo.

Sledili smo reki Reki, ki sedaj čista teče ob travnikih s starimi jablanami in slivami, nekdaj osnovno dejavnostjo Brkinov.
Po Kettejevi peš poti smo prišli do stare domačije z obnovljenim mlinom. Lahek enourni sprehod ob vodi, v tišini in prijetnem okolju nam je sprostil telo in duha.

Po obilni Brkinski marendi smo nadeljevali pot proti Premu, rojstnem kraju pesnika moderne Dragotina Ketteja. Ogledali smo si njegovo rojstno hišo, cerkev svete Helene, katere notranjost je poslikal naš slikar Tone Kralj. Na žalost nam je za ogled Premskega gradu zmanjkalo časa.
Zapeljali smo se do najvišje Brkinske vasice, Artviže, in najvišjega vrha Brkinov, visokega 817 metrov, na katerem stoji gotska cerkvica. Uživali smo v razgledu po vasicah in hribih, gozdovih, poljih, sadovnjakih.

Za konec našega pohajkovanja smo obiskali sadjarsko kmetijo Bišček, v Bujah , kjer so nam pripravili bogato degustacijo dobrot iz svojega sadovnjaka.
Zadovoljni in rahlo utrujeni, a vendar dobre volje smo v večernih urah zaključili naše majsko »druženje s hojo«.

Pripravila Darinka Albreht

slike:

Novo mesto – 17. oktober

Svetovni dan osteoporoze smo obeležili 17.10.2015 s srečanjem vseh slovenskih osteoloških društev v Novem mestu, oziroma na Otočcu.
Organizator je bilo Društvo za osteoporozo Dolenjske. Pred skupno prireditvijo nas je udeležence, člane našega društva, sprejela prijazna in duhovita dolenjska kolegica, gospa Miklič. Popeljala nas je po ulicah starega Novega mesta in nas seznanila z njegovimi znamenitostmi.
Osrednja prireditev je bila na Otočcu, v športni dvorani. Pozdravnim nagovorom je sledil kulturni program, predavanje nutricistke Janje Strašek z naslovom “Razbremenimo naše kosti s krepkimi mišicami”, kosilo in seveda veselo druženje, tudi ob glasbi in plesu.
Potrjen je bil novi moto Mednarodne fundacije za osteoporozo: Razvajajmo svoje kosti!

Po zapisu Silve Tišma,
fotografije: Norma Bizjak